22. APRÍL – DEŇ ZEME

Je deň venovaný našej modrej planéte Zem. Vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom jeho vzniku bol environmentálny aktivista, americký senátor Gaylord Nelson. Tento deň sa začal oslavovať v roku 1970 v USA . Od roku 1990 sa k nim pripojil aj zvyšok sveta a 22. apríl sa tak stal Medzinárodným dňom Zeme. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytovaných Zemou a potreba uvedomiť si,  že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné. Preto je nutné, aby sa ľudstvo venovalo otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chránilo poklady Zeme pre budúce generácie.

Spracovala: Darina Ďurišová, Oddelenie odbornej literatúry