Hana Zelinová

Dnes si pripomíname výročie narodenia slovenskej spisovateľky pre deti, mládež a dospelých Hany Zelinovej.

Narodila sa a vzdelanie získala vo Vrútkach, neskôr pokračovala v učiteľskom ústave v Bratislave. Pracovala ako redaktorka v Košiciach a po vojne tu začala pracovať v nakladateľstve Svojeť. V r. 1962 - 1970 pôsobila ako redaktorka v časopise Zornička. V r. 1979 jej bol udelený titul zaslúžilá umelkyňa a v r. 2001 dostala najvyššie štátne vyznamenanie za celoživotnú tvorbu - Pribinov kríž I. triedy. Vo Vrútkach  po nej pomenovali mestskú knižnicu a tiež školu. Mesto si uctilo jej pamiatku  zriadením pamätnej izby. Už v r. 1933 začala uverejňovať svoje prvé príspevky v novinách a časopisoch  Slovenka, Život, Slovenské pohľady, Zornička, Ohník a i. a  tiež v rozhlase. Prvého knižného vydania svojej tvorby sa dočkala  v roku 1941. Venovala sa aj tvorbe pre deti, pre ktoré napísala  Jakubka, Sivú húsku, Dovidenia, Zuzanka!, Pehavý noštek, Vlnky– žblnky, Rozprávkovú studničku, Najkrajšie rozprávky. Výber z tvorby pre dospelých: trilógia Alžbetin dvor, Volanie vetra, Kvet hrôzy. Romány: Aj v raji prší, Vejár s fialkami, Múr plaču, Víno kráľov a množstvo ďalších.

Spracovala: Oľga Schillerová, Oddelenie literatúry pre deti