Magda Paveleková

Magda Paveleková, rodená Lörinczová, sa narodila 7. júna 1931 v Leviciach. V roku 1951 absolvovala  stredoškolské štúdium na Gymnáziu v Leviciach. V roku 1956 ukončila štúdium na bratislavskom Konzervatóriu. Ešte počas stredoškolského štúdia sa stala zakladajúcou členkou Krajského divadla v Nitre (dnešné Divadlo Andreja Bagara), kde vytvorila okolo 70, prevažne komediálnych postáv. Po 17 rokoch odišla z Nitry do Bratislavy, kde pôsobila spočiatku v Tatra revue. Od roku 1971 sa stala členkou činohry bratislavskej Novej scény, kde pôsobila až do odchodu do dôchodku v roku 1991. Účinkovala v 12 filmoch, 205 inscenáciách, v dabingu, bola protagonistkou televízneho seriálu o nadváhe Tak už dosť  a predstavila sa takmer v 60 zábavných reláciách v rozhlase a televízii, medzi inými aj v relácii Inkognito.  Napísala umeleckú autobiografiu, ktorá vyšla pod názvom Spomienky starej herečky (2001). V roku 2013 bola uvedená do Siene slávy v ankete OTO.

Magda Paveleková zomrela 20. júla 2015 v Dunajskej Lužnej.