Peter Glocko

(2.6.1946 – 26.6.2019) - spisovateľ, autor literatúry pre deti a mládež, scenárista, prekladateľ, redaktor.

Dnes si pripomíname nedožité 74 narodeniny známeho slovenského spisovateľa Petra Glocku. Absolvoval Strednú priemyselnú školu chemickú v Bratislave a v tomto odbore aj istú dobu pracoval. V roku 1966 sa zamestnal ako redaktor vo vydavateľstve Mladé letá, neskôr vo vydavateľstve Osveta v Martine a od roku 1986 zakotvil vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ v Bratislave.  Vyprofiloval sa hlavne ako spisovateľ pre deti a mládež. Glockova prozaická tvorba zahŕňa dva základné okruhy: modernú autorskú rozprávku a historické a psychologické romány pre mládež. V rozprávkovej tvorbe vychádzal z ľudových povestí, ktoré pretvoril do podoby modernej rozprávky. Značnú časť jeho tvorby zaberal rozhlas, televízia a film. Podľa jeho predlohy vznikli animované televízne seriály, ale aj viaceré televízne a filmové scenáre. Je autorom viac ako dvadsiatich titulov  z ktorých niektoré boli preložené aj do  iných jazykov. Sú to diela pre najmenších čitateľov – leporelá, úpravy ľudových rozprávok Šťastenko a Čierny pán, Vodníkove zlaté kačky, moderné rozprávky Ako kominárik svetom putoval, až po čítanie pre dospievajúcu mládež Ja sa prázdnin nebojím. Veľký úspech mu priniesli aj dobrodružno-historické romány Ruže pre Jula Verna  a Tomáš a lúpežní rytieri, v ktorých využíva aj prvky sci-fi.

OCENENIA:

Vydavateľská cena Mladých liet za román Ruža pre Jula Verna (1986)

Prémia v rámci XII. Európskej ceny za literatúru pre deti „Pier Paolo Vergerio“ (Padova 1989)  a Zápis na Honour list IBBY 1990 (USA) za knihu Ja sa prázdnin nebojím

Hlavná cena za hru Súrny telegram pre blízkeho človeka v autorskej súťaži k 50.výročiu UNICEF

Cena Slovenskej sekcie IBBY za celoživotnú tvorbu pre deti a mládež Trojruža (1995)

Pocta Pavla Dobšinského (1996)