VEDELI STE O TOM?

Dnes uplynulo 85 rokov od smrti francúzskeho podnikateľa a priekopníka francúzskeho automobilového priemyslu André Citröena. *2. februára 1878, Paríž, Francúzsko - †3. júla 1935, Paríž, Francúzsko.

• pochádzal z rodiny obchodníkov s citrusovými plodmi
  • jeho starý otec sa pôvodne volal Limoenman, avšak zmenil si priezvisko na Citroen a otec si ho upravil na francúzsku výslovnosť Citröen
  • v mladosti obľuboval knihy Julesa Verna, ktoré ho vďaka zázrakom techniky inšpirovali po celý jeho život
  • jeho patent na oceľové šípové ozubenie používa automobilka dodnes
  • v r. 1919 založil automobilku Citröen, v ktorej po vzore H. Forda zaviedol pásovú výrobu

Citröen kvalitu svojich áut testoval na pieskových cestách Sahary a svojim zákazníkom ponúkal mnoho doplnkových služieb. Do tovární na exkurzie vodil turistov i známe osobnosti. Spokojnosť zamestnancov bola pre Citröena tiež dôležitá. Samozrejmosťou bola bezplatná podniková zdravotná starostlivosť a rodinné sociálne programy. Matky mohli využívať služby detského lekára a jasieľ. Firma mala herné miestnosti, závodnú jedáleň, družstevnú predajňu.  Hráčska vášeň André Citröena a neschopnosť splácať účty, zastavili jeho kariéru. Aj zdravie sa mu rapídne zhoršovalo a ako 56-ročný zomrel na rakovinu žalúdka. Pochovaný je na cintoríne v Montparnasse v Paríži.

Spracovala: Darina Ďurišová, Oddelenie odbornej literatúry