VEDELI STE O TOM?

Dnes uplynulo 182 rokov od narodenia konštruktéra vzducholodí Ferdinanda von Zeppelina. *8. júl 1838, Konstanz, Nemecko - †8. marec 1917, Berlín, Nemecko.

-       pochádzal zo šľachtickej rodiny

-       vyštudoval vojenskú školu, neskôr strojárenstvo a chémiu

-       bol ženatý, mal jednu dcéru

-       pochovaný je v Stuttgarde na cintoríne Pragfriedhof

Až ako 61-ročný začal stavať svoju prvú vzducholoď  a tak nad Bodamským jazerom vzlietla v roku 1900 vzducholoď LZ 1, s dĺžkou 128 m a zotrvala vo vzduchu len pár minút. Nemecká vláda  najprv nepodporila Zeppelinov projekt, no po prvom lete sa ponúkla, že bude projekt spolufinancovať. Počas nasledujúcich rokov svoje lode zdokonaľoval.  V roku 1907 jeho vzducholoď LZ 4 zničila silná búrka, sa zdalo, že jeho projekty sú na konci. Zachránila ich však ľudová zbierka na výstavbu novej vzducholode, vďaka ktorej  sa podarilo vyzbierať šesť miliárd mariek. Ku koncu svojho života stihol Zeppelin ešte založiť lodenice, továreň na ozubené kolesá a spoločnosť na výrobu obalov na lietajúce balóny. Bola po ňom pomenovaná najslávnejšia vzducholoď medzivojnového obdobia Graf Zeppelin.

Spracovala: Darina Ďurišová, Oddelenie odbornej literatúry