VEDELI STE O TOM?

Dnes uplynulo 100 rokov od narodenia pápeža Jána Pavla II.

*18. mája 1920, Wadowice pri Krakove – †2. apríla 2005, Vatikán

-       vlastným menom Karol Józef Wojtyła

-       prvý netaliansky pápež od roku 1522, najmladší od roku 1846

-       264. rímsky pápež – v období od 1978-2005

-       teológ, dramatik, básnik, intelektuál

-       v detstve Karola volali zdrobnenou formou Lolek

-       počas štúdia na gymnáziu sa zaujímal o divadlo – vystupoval v predstaveniach divadelného krúžku

-       plynule hovoril 10 jazykmi: poľsky, slovensky, rusky, taliansky, francúzsky, španielsky, portugalsky, nemecky, anglicky, latinsky

-       jeho episkopálne motto: Totus tuus – Celý Tvoj – vyjadril tým svoju oddanosť Matke Božej

-       pochovaný je v Bazilike sv. Petra v Ríme

Pápež Ján Pavol II. absolvoval viac ako 100 zahraničných ciest, ktoré pritiahli množstvo ľudí. Niektoré boli najmasovejšie v histórii. Týmito cestami prešiel väčšiu vzdialenosť ako ostatní pápeži dohromady. Ľudia sa na neho pozerali ako na most zbližujúci rôzne národy a náboženstvá. Slovensko navštívil celkovo trikrát, naposledy v roku 2003. Na počesť svojho predchodcu Jána Pavla I., ktorý náhle zomrel po 33 dňoch po nastúpení na čelo katolíckej cirkvi, si zvolil meno Ján Pavol II. Zomrel po dlhých útrapách s Parkinsonovou chorobou a s ďalším chorobami v prvú sobotu po Veľkej noci vo Vatikáne. Jeho posledné slová boli „Pozwólcie mi iść do domu Ojca“ – „Nechajte ma ísť do domu Otca“.

Spracovala: Darina Ďurišová, Oddelenie odbornej literatúry