Zriaďovateľom Tekovskej knižnice v Leviciach je Nitriansky samosprávny kraj

Osobnosti a pamiatky regiónu: Predstavujeme vám...

Predstavujeme vám...

...mladé talenty levického regiónu.

Árendášová Veronika

spisovateľka, pedagogička
1.1.1983 Levice

Narodila sa 1. januára 1983 v Leviciach. Absolvovala Gymnázium v Zlatých Moravciach. Vyštudovala matematiku a biológiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici v odbore učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov. Je víťazskou viacerých literárnych súťaží, ako žiačka, študentka a neskôr ako začínajúca autorka. Básne a krátke prozaické diela uverejňovala v študentských časopisoch a v regionálnych novinách Slovenská brána a Pohronie. Zameriava sa výlučne na poéziu venovanú deťom. V roku 2008 debutovala knihou pre deti Básničky z prvej poličky a v roku 2011 jej vychádza druhá kniha básničiek venovaná deťom Maľované veršíky. Žije a tvorí v Tlmačoch.

Borušovičová Eva

režisérka, scenáristka, spisovateľka
5.1.1970 Levice

Narodila sa 5. januára 1970 v Leviciach. Na Vysokej škole múzických umení v Bratislave absolvovala najskôr odbor filmovej a televíznej scenáristiky, následne aj odbor filmovej réžie. Od roku 1991 spolupracovala so Slovenskou televíziou ako scenáristka a režisérka. Na poli celovečerného filmu debutovala ako režisérka filmom Modré z neba (1997), komorným príbehom troch žien troch generácií. Pre Slovenskú televíziu nakrútila na festivaloch oceňovaný film Amálka, ja sa zbláznim (2000), ktorý okrem iného získal čestné uznanie na medzinárodnom festivale detských filmov v Chicagu v roku 2000. O rok neskôr sa do slovenských kín dostala jej komédia z mestského prostredia Vadí nevadí (2001). Je autorkou scenára filmu Jánošík – Pravdivá história, ktorý vyšiel aj knižne (2009). Krátke, jednoduché a s presným dosahom, také sú jej minieseje či úvahy v knihe Urobíme všetko, čo sa dá (2009), ktorá vyšla vo vydavateľstve Slovart. V súčasnosti učí na Filmovej fakulte Vysokej školy múzických umení a publikuje vo viacerých slovenských médiách. Zasvätenci ju dokonca pokladajú za úspešného autora románov, ktorý sa skrýva pod pseudonymom Maxim E. Matkin.

PhDr. Palaťková Helena, PhD.

pedagogička, historička, regionalistka
19.5.1977 Levice

Narodila sa 19. mája 1977 v Leviciach. Po skončení gymnázia absolvovala štúdium na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde vyštudovala aprobáciu história – politológia. V odbore história absolvovala doktorské i doktorandské štúdium. Trinásť rokov pôsobila ako učiteľka základnej školy v Leviciach. Od roku 2010 pôsobí na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku. Publikuje v regionálnej tlači, denníku SME a v odborných vedeckých zborníkoch. Vydala dve historické monografie s regionálnou tematikou - Dejiny Tekovského múzea v Leviciach medzi rokmi 1927 – 1993  a Zakladateľské osobnosti Tekovského múzea v Leviciach. V súčasnosti pracuje na ďalších publikáciách s regionálnou tematikou. Je slobodná, striedavožije v Leviciach a v Ružomberku.

Gerhátová Geri D.

mladá autorka
16.6.1995 Nové Zámky

Narodila sa 16. júna 1995 v Nových Zámkoch. Už na základnej škole získala nemalé úspechy v rôznych literárnych súťažiach. Svoju prvú knihu, Biely reťazec  napísala ako štrnásťročná. Knihy Osud, Vodník, Keep smiling a Sme tu! vyšli počas jej štúdia na Pedagogickej a sociálnej akadémii  v Leviciach, kde stále študuje. Autorka sa popri štúdiu a písaniu kníh venuje aj práci v Novozámockej regionálnej televízii. V budúcnosti dúfa, že sa vyrovná svojim umeleckým hrdinom Charlesovi Dickensovi, Mary Higgins Clarkovej a J.K. Rowling.

Copyright © 2006 - 2024 Tekovská knižnica v Leviciach
Web dizajn a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems | Vyhlásenie o prístupnosti