Zriaďovateľom Tekovskej knižnice v Leviciach je Nitriansky samosprávny kraj

O nás: Novinky

400 kníh alebo Ako súvisí Deň zeme s knižnicami



Čítajúc titulok tohto príspevku si možno teraz kladiete otázku, aký súvis má tento sviatok našej planéty s knižnicami?

Deň zeme, ktorý sa každoročne koná 22. apríla, vníma súčasná doba ako ekologicky zameraný sviatok, ktorý má ľudí upozorniť na ničenie životného prostredia. Je to zároveň príležitosť pripomenúť, akým spôsobom tomu môžeme zabrániť.  

Epocha, v ktorej žijeme, sa dá charakterizovať aj mottom „rýchlosť a dostupnosť“. Spolu s konzumným spôsobom života, zameraným na materiálne hodnoty, nás doviedli do situácie, kedy sa musíme zastaviť a zamyslieť, aký vplyv majú naše rozhodnutia a činy – nielen pre nás, ale aj pre planétu. 

Akosi prirýchlo sme si zvykli na tú iluzórnu jednoduchosť riešení – keď niečo potrebujem, idem si to kúpiť. Ale dokedy sa dá takto fungovať? Riešením je žiť udržateľnejšie a s väčším ohľadom na životné prostredie.

Čo to znamená v súvislosti s knižnicami?

Z dávnejších dôb mi utkveli v pamäti slová jedného spisovateľa, že sa rozhodol pre minimalizmus. Keďže mal doma velikánsku knižnicu, stanovil si, že bude vlastniť iba 400 kníh. A pokiaľ by mu nejaká chýbala, požičia si ju z knižnice alebo nájde na internete. Zaujímavá myšlienka...

Skúsme sme si spraviť audit vo svojom domácom fonde. Okrem tých najobľúbenejších diel, okrem publikácií, ktoré potrebujeme pri výkone povolania, tam možno nájdeme nejakú tú príručku, slovník, encyklopédiu, ktoré čas od času využijeme. A potom knihy, ktoré sme už roky nedržali v rukách. Nie, nenavádzam vás na ich vyhodenie či zničenie. Božechráň! Iba sa zamýšľam, koľko z toho, čo človek doma má, aj nevyhnutne potrebuje...

Skutočná udržateľnosť neznamená, že máme prestať s aktivitami, ktoré nás bavia, ale máme hľadať alternatívy, ako to robiť inak. Keď heslo „Správať sa s rešpektom a láskou k prírode“ rozmeníme na drobné, môže to znamenať aj to, že namiesto hromadenia tony kníh u nás doma si vystačíme s preukazom do knižnice.

Platí totiž taká úmera, že čím menej vecí doma máme, tým menej času musíme venovať starostlivosti o ne. A tým viac času nám ostane pre ľudí okolo nás.  

PS: Nechápte to, prosím tak, že sa máte vzdať všetkého, čo vám robí radosť. Ak ste fanúšikom toho-ktorého autora, určite si jeho knihy kúpte. Nielen preto, že ich pravdepodobne budete čítať viackrát, ale kúpou knihy daného literáta aj podporíte. Veď, napokon, aj spisovatelia musia z niečoho žiť.

text: Anna Medzihradská, Oddelenie beletrie TK LV

Copyright © 2006 - 2024 Tekovská knižnica v Leviciach
Web dizajn a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems | Vyhlásenie o prístupnosti