Klára Šmídová

Schopnosť  krásne  kresliť,  či  skladať  hudbu  –  to je dar od  Boha, ktorý treba vrátiť.  Napríklad  tým,  že vytvoríte niečo krásne pre potešenie iných.

Akademická  maliarka  a  ilustrátorka  Klára Šmídová,  rodená  Horváthová   sa narodila  13. februára 1956 v Leviciach.

V rokoch 1971-1975 študovala grafiku u profesora Akad. maliara Gabriela Štrbu na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave. Potom, popri zamestnaní chodila dva roky kresliť do ateliéru Akad. maliara Ernesta Zmetáka. Na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe v rokoch 1977-1983 pod vedením profesora Jiřího Mikulu, absolvovala štúdium v odbore ilustrácie a užitej grafiky. Od tejto doby pôsobí ako profesionálna výtvarníčka v slobodnom povolaní.

Hlavná náplň jej práce spočíva v spolupráci s vydavateľstvami, nakladateľstvami a agentúrami, ako napr. Albatros, Mladé letá, Slovenský spisovateľ, Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Madách, Kaligram,  Terra a iné. Zameriava sa na knižnú tvorbu, hlavne na ilustrovanie detskej literatúry. Ilustrovala aj  školské učebnice, čítanky, pracovné zošity a pod. Ďalej sa zaoberá typografiou, grafickým designom a čiastočne aj voľnou tvorbou. Vytvorila ilustrácie pre približne 60 knižných titulov rôznych žánrov.  V roku 1988 jej Ministerstvo kultúry ČSR udelilo čestné uznanie „Najkrajšia kniha roka“ za ilustráciu knihy Oscara Wilda  Šťastný princ.

V technike kresby sa špecializuje na akvarel a akryl, maľuje kombinovanou technikou. Od roku 1995 sa začala venovať maľovaniu na dreve a o tri roky neskôr aj náročnej práci so sklom Tiffany technikou a špeciálnej oblasti vitráže (mozaikové sklo). Od roku 2004 pôsobí aj ako odborný stredoškolský pedagóg v oblasti Propagačnej grafiky.

Centrom tvorby Kláry Šmídovej je človek a všetko, čo s ním súvisí – jeho prostredie, myšlienky, charakter a činy. Cieľom umelkyne je, aby ten, kto pozerá na jej obrazy, musel chvíľu postáť, hľadať a porozmýšľať.

Okrem mnohých spoločných výstav mala aj väčšie samostatné výstavy : v roku 1985 v Prahe, v rokoch 1986, 1993 a 2008 v Bratislave, v roku 1992 v Budapešti. V roku 1996 vystavovala ilustračnú tvorbu v Tekovskej knižnici v Leviciach v rámci celoslovenského podujatia Dni detskej knihy. V Leviciach mala ešte dve samostatné výstavy v rokoch 2002 a 2004. V rokoch 2013, 2016 a 2017 poskytla svoje obrazy do benefičnej aukcie Art for Help, ktorú od roku 2010 každoročne poriada mesto Levice.

Vo svojej voľnej tvorbe sa zameriava hlavne na maľbu na dreve, grafike, ale aj iným výtvarným technikám ako je vitráž, mozaika a čiastočne aj keramika. Žije a tvorí v Podlužanoch pri Leviciach.

Spracovala : Zita Müllerová, hudobný kabinet TK