Spomíname na Hanu Hegerovú

Včera, 23. 3. 2021 vo veku 89 rokov zomrela československá spevácka  ikona, šansoniérka Hana Hegerová.

Vlastným menom Carmen Mária Štefánia Farkašová sa narodila v Bratislave 20. októbra 1931 v rodine riaditeľa banky. Stredoškolské vzdelanie absolvovala na gymnáziu v Komárne. Súkromne sa učila hre na klavíri, vystupovala v ochotníckom divadle a chodila do baletnej prípravky SND v Bratislave a hodiny spevu absolvovala u Roberta Rosnera. V rokoch 1951-1953 absolvovala dramatický odbor na Konzervatóriu v Bratislave. Prvé divadelné angažmán získala v divadle P. Jilemnického v Žiline, kde ju objavil hudobný skladateľ a kapelník Juraj Berczeler. Pozval ju do bratislavskej Tatra revue, odkiaľ jej cesta viedla do Prahy, do práve založeného divadla Rokoko. V roku 1954 sa vydala za riaditeľa bratislavského SND-Nová scéna, Dalibora Hegera. V roku 1955 sa im narodil jediný syn Matúš, ale manželstvo im vydržalo len tri roky. Syna Matúša napokon vychovával otec, lebo pani Hegerová sa venovala kariére v Prahe, kde bývala v podnájme.

V roku 1961 nastúpila do divadla Semafor, kde účinkovala vo všetkých hudobných inscenáciách, z ktorých bol najúspešnejší spoločný recitál s Miroslavom Horníčkom H&H´65, pod režijnou taktovkou Jána Roháča. Od roku 1966 začala vystupovať sólovo a so skupinou Mirka Dvořáka absolvovala desiatky koncertov doma i v zahraničí. Pieseň Milord s českým textom Pavla Koptu jej takpovediac otvorila cestu do Francúzska, keď ju pri návšteve Prahy počul spievať riaditeľ parížskej Olympie. Dva roky účinkovala v tejto svetoznámej koncertnej sále a získala angažmán aj v Nemecku a vo Švajčiarsku. Nemecké a francúzske denníky ju nazvali „českou Edith Piaf“ .

Herecké skúsenosti Hany Hegerovej využili aj filmoví režiséri. V 60. rokoch stvárnila hlavnú úlohu vo filme Frona a s Rudolfom Hrušinským vo filme Naděje. Svoj spevácky talent uplatnila aj v hudobných filmoch Kdyby tisíc klarinetůTa naše písnička česká.

V roku 1967 jej vyšla prvá LP platňa s názvom Hana Hegerová. V 70. rokoch vydala ďalšie úspešné LP platne : Recitál (1971),  Recitál 2 (1974) a Lásko prokletá (1977). Na koncertné pódiá sa Hana Hegerová vrátila v roku 1983 a v roku 1987 vydala ďalší album Potměšilý host,

Ktorý obsahuje aj jednu z jej najväčších hitov Levandulová.  Prvé roky 21. storočia patrili výberovkám : dvojkompilácii Všechno nejlepší a v roku 2009 vyšlo ďalšie dvoj-CD Paběrky a pamlsky. V októbri 2010 prekvapila s novým štúdiovým albumom Mlýnské kolo v srdci mém, ktoré sa stalo jej poslednou  platňou. V tom istom roku odohrala svoje posledné dva koncerty na Slovensku (september a december 2010), ktoré boli pre poslucháčov zážitkom na celý život. V septembri 2013 vydal Supraphon trojkompiláciu CD Hana Hegerová Zlatá kolekce 1957-2010. V októbri 2016 vyšiel v Supraphone výpravný 10 CD box s názvom Cesta s podtitulom Písně z let 1966-2016.

V apríli 2013 bola povýšená na komandéra francúzskeho Radu za zásluhy, ktorý jej bol udelený za prínos k propagácii francúzskeho šansónu a kultúry. Prezident ČR jej v októbri 2014 udelil Rad Tomáša Garrigua Masaryka I. triedy a slovenský prezident jej v januári 2016 na Bratislavskom hrade udelil Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

Pripravila Zita Müllerová, Hudobný kabinet TK LV