TÝŽDEŇ MOZGU 2021 - cvičenia a test na našu pamäť každodennú

Od 15. - 21. marca 2021 sa viac ako v 60 krajinách koná Týždeň mozgu. Ide o celosvetové podujatie, do ktorého sa už 14 rokov zapája aj Slovensko. Jeho cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na choroby postihujúce mozog a poukázať na dôležitosť cvičení, ktorými si môžeme precvičiť svoj mozog.

Sledujete nás tento týždeň, budeme vám prinášať cvičenia na stimuláciu činnosti našich mozgových závitov.

TÝŽDEŇ MOZGU 2021 v Tekovskej knižnici v Leviciach - trénerka pamäti Eva Bajanová (videozáznam).

Test na našu každodennú pamäť Eva Bajanová, trénerka pamäti (videozáznam).

1. cvičenie

Pripravte si tri malé papieriky.

Na prvý papierik si odpíšte tieto VÝRAZY (PDF, 284,7 kB).
P
rečítajte a do jednej minúty sa ich snažte zapamätať. K tomuto obrázku sa už nevracajte. A už nešvindľujte.

Vezmite si druhý papierik a odpíšte tieto VÝRAZY (PDF, 246,2 kB).

A teraz vyčiarknite tie, ktoré boli na prvom papieriku.
Vyšlo vám toto SLOVNÉ SPOJENIE (PDF, 353,1 kB)?

Tak to je dobre! Lebo práve tento týždeň sa začal Týždeň mozgu. Ide o celosvetové podujatie, do ktorého sa zapája Slovensko už 14 rokov. Aj keď už vyše roka sužuje celú našu planétu pandémia koronavírusu Covid 19. Nezabúdajme, na to, že ľudí trápia aj iné choroby, medzi inými tiež choroby mozgu. Najznámejšia je asi Alzheimerova choroba, ktorá postihuje staršie ročníky nášho obyvateľstva. Činnosť mozgu môžu narušiť aj kardiovaskulárne choroby a s nimi súvisiace infarkty či mozgovo cievne príhody, ktoré žiaľ postihujú aj štyridsiatnikov. Nie je jednoduché po prekonaní takýchto zdravotných problémov vrátiť mozog do pôvodnej kondície.Vynikajúcim prostriedkom ako obnoviť jeho činnosť sú mozgové cvičenia – mozgový jogging. Ten je naozaj fajn, nielen pre chorých, ale aj pre zdravých a mladých ľudí. Sledujte nás tento týždeň, budeme vám prinášať cvičenia na stimuláciu činnosti našich mozgových závitov. Hlavnými partnermi Týždňa mozgu sú Slovenská Alzheimerova spoločnosť, Centrum MEMORY n.o. a Neuroimunologický ústav SAV - organizácie, ktoré svoju činnosť orientujú na problematiku čoraz rozšírenejšieho ochorenia mozgu - Alzheimerovej choroby.