27. január - Deň spomienky na obete holokaustu

Čo to je holokaust? Išlo o zámerné a systematické likvidovanie skupiny obyvateľstva istého etnického alebo náboženského charakteru s cieľom ich úplného vyhľadenia. Likvidovanie židovského ľudu počas 2. svetovej vojny sa nazýva holokaust. Najznámejším pracovným a zároveň vyhladzovacím táborom bol komplex Auschwitz-Birkenau, ležiaci v blízkosti dediny Osvienčim. 27. január 1945 bol dňom oslobodenia najznámejšieho pracovno-vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau (Osvienčim).

Neexistuje budúcnosť bez spomienky. Deň spomienky na obete holokaustu je pre nás varovaním, aby sme nenechali vzklíčiť ideológie, ktoré pohŕdajú ľudskou dôstojnosťou, šíria rasizmus či náboženskú neznášanlivosť. Tam, kde sa vytratí spomienka, vytvorí sa živná pôda pre ľahostajnosť a nevšímavosť k hlasu nových obetí. Je potrebné postarať sa o to, aby si budúce generácie vzali ponaučenie z udalosti, na ktorú sa dnes až príliš ľahko zabúda. Cez spomienku môžeme varovať súčasnú generáciu, aby už nikdy viac k podobným zločinom nedošlo.

V Tekovskej knižnici v Leviciach v oddelení literatúry pre deti nájdete taktiež knihy, ktoré predostierajú deťom príbehy z čias holokaustu. V knihách pre deti s touto témou sa poctivo dodržiavajú pevné etické hranice, pričom sa citlivou formou dozvedajú riadok po riadku o živote ľudí v časoch nacizmu. Sú vhodné pre čitateľov od 12 rokov.

Naša horúca novinka v Tekovskej knižnici V Leviciach v oddelení literatúry pre deti!

Spracovala: Mgr. Miroslava Kajabová, Oddelenie literatúry pre deti TK LV
Snímky: zdroj internet