Daniel Hevier (6.12.1955)

V týchto dňoch oslávi okrúhle 65 narodeniny, všestranne nadaný umelec – spisovateľ, básnik, prekladateľ, textár, filmový scenárista, autor divadelných a rozhlasových hier, autor literatúry pre deti a mládež... jednoducho povedané univerzálna tvorivá osobnosť - Daniel Hevier.

Narodil sa 6.decembra v Bratislave. Po maturite v r.1964 vyštudoval estetickú výchovu a slovenčinu na FFUK v Bratislave. Už počas štúdií pracoval ako redaktor literárnej redakcie Československého rozhlasu. V rokoch 1982–1989 bol profesionálnym spisovateľom v slobodnom povolaní. Pôsobil aj ako šéfredaktor vydavateľstva Mladé letá. V roku 1992 si založil vlastné vydavateľstvo Hevi, v ktorom vydal do dnešného dňa viac ako 100 titulov. Bol jedným zo zakladajúcich členov vydavateľstva Buvik, ktoré je zamerané na vydávanie kníh pre najmenších čitateľov. Okrem vlastnej tvorby sa venuje aj prekladateľskej činnosti. Prekladá z angličtiny, češtiny a ruštiny. Pri svojom nabitom a tvorivom živote príležitostne prednáša na vysokých školách (VŠMU, FFUK). Okrem toho sa venuje výtvarnému umeniu, autorskému divadlu a je aj priekopníkom tvorivého písania na Slovensku, vedie početné workshopy a e-learningové tvorivé písanie online. Ako autor veľkého množstva kníh pre deti, je pravidelným a častým hosťom v knižniciach po celom Slovensku. Jeho autorské besedy sú vždy veľkým lákadlom. A práve preto je zo všetkých jeho tvorivých aktivít je pre nás tá naj... tvorba pre deti. Medzi deťmi, ale aj rodičmi sú jeho knihy veľmi obľúbené, pretože sú vtipné, pútavé a v mnohom aj inšpiratívne. A to nielen tie rozprávkové, ale dokonca aj tie náučné, či poučné... Dokáže v nich  deti pútavou a hravou formou učiť napríklad pravopis: kde sa píše i, y, veľké, malé písmená, či dĺžne... Je toho oveľa, oveľa viac. Ak ste zvedaví na jeho diktáty, ponúkame Vám malú ochutnávku.

Výber z jeho tvorby: Trinásť pochodujúcich čajníkov, Kam chodia na zimu zmrzlinári, Krajina Agord, Volajú ma Hevi, Strašidelník, Nám sa ešte nechce spať, Fúzy od čokolády, Heviho diktátor, Päťka z nudy... a mnoho, mnoho ďalších.

Ak je ešte niekto medzi Vami, kto ho nepozná, príďte k nám do knižnice a určite si každý vyberie pre seba tú naj...

Spracovala: Oľga Schillerová, Tekovská knižnica v Leviciach