Rozprávky a povesti Jozefa Cígera Hronského

V tomto období si pripomíname 125. výročie narodenia Jozefa Cígera Hronského. Možno mnohí neviete, že tento slovenský spisovateľ študoval na Učiteľskom ústave v Leviciach. Iste poznáte jeho rozprávky o zvieratkách – prasiatkach Budkáčikovi a Dubkáčikovi a nezabudnuteľný je tiež Smelý Zajko, ktorý pobudol aj v Afrike. V jeho tvorbe pre deti majú miesto nielen príbehy o zvieratkách, ale aj povesti o mestách, horách, riekach a jaskyniach, ktoré vyšli pod názvom Slovenské povesti.

Tak sa započúvajme do rozprávok  a povestí Jozefa Cígera Hronského.

(MP3, 9,5 MB)

Rozprávku Ako sa dostal zajko do služby z knihy Smelý Zajko, Smelý Zajko v Afrike číta Erika Šimeghová

(MP3, 9,9 MB)

Povesť Každý spravodlivý rozlúčiť sa musí a dobre tomu, kto sa lúči od spravodlivých priateľov z knihy Sokoliar Tomáš číta Marta Pavlíková