Tekov a Hont, krajina povestí - O Horšianskej doline

Rázovitý kraj, ktorý označujeme tradičnými názvami Tekov a Hont, pomaly a neúprosne prichádza o svoj jazykový a národopisný svojráz. Jeho neoddeliteľnou súčasťou sú aj povesti, poverové historky a dávne príbehy, ktoré tvoria vzácny poklad duchovnej kultúry nášho regiónu a sú neoceniteľným dedičstvom vekov minulých. Tekovská knižnica v Leviciach preto svojim čitateľom ponúka výber z najznámejších povestí spod Slovenskej brány a kraja, cez ktorý od vekov nenáhlivo plynú vody Hrona. Sú to príbehy z čias, keď ešte Levice a náš región obývali strašidlá, víly, vodníci či škriatkovia. Hoci už boli vyhnaní z nášho sveta produkciou najsledovanejších televízii, najpočúvanejších rádií či sociálnymi sieťami, stále sa dajú privolať čítaním starých príbehov.
Prajeme príjemný čitateľský zážitok!

Spracoval: Mgr. Miroslav Kuna, Regionálne oddelenie TK LV

O Horšianskej doline (PDF, 95,5 kB)

O bezhlavom handrárovi (PDF, 94,2 kB)

O levických husiach (PDF, 332,5 kB)