Súťaž NAJ kniha Nitrianskeho samosprávneho kraja 2023

Tekovskou knižnicou v Leviciach
a Tribečskou knižnicou v Topoľčanoch

VYHLASUJÚ SÚŤAŽ

NAJ kniha Nitrianskeho samosprávneho kraja 2023.

Zámer súťaže:
Zámerom projektu je podpora prezentácie literárnej tvorby regionálnych autorov a autorov, ktorých tvorba je regionálne (obrazom, slovom alebo ich kombináciou) spätá s Nitrianskym krajom. Cieľom projektu je na úrovni kraja vytvoriť čitateľsky pútavú súťaž o najlepšie knihy vydané za určité obdobie.

Súťaž by mala viesť k motivácii autorov a autoriek ku kvalitnej literárnej tvorbe a ich ďalšiemu profesionálnemu rastu. Projektom chceme zvýšiť povedomie o autoroch nominovaných literárnych diel.

Zároveň chceme prilákať pozornosť čitateľskej aj nečitateľskej verejnosti, viesť ľudí k čítaniu a cez ich zvýšený záujem prispieť k podpore čitateľskej kultúry a rozvoju emocionálnej a intelektuálnej stránky človeka.

Projekt slúži na vytvorenie potenciálneho priestoru na organizovanie besied, diskusií, workshopov a iných aktivít komunitného/skupinového charakteru v prostredí knižníc, a tým zároveň na zvýšenie návštevnosti knižníc.

Z pohľadu zapojenia viacerých aktérov súťaž poskytuje priestor na vytvorenie a posilnenie vzájomných partnerstiev a spoluprác na poli prínosu knižníc a knižného priemyslu pre spoločnosť.

Podmienkou je, aby vybrané knižné tituly boli vydané v roku 2023 a tiež, aby boli tematicky alebo osobou autora spojené s regiónom.

Dôležité dátumy:
Možnosť nominovať knižné tituly: 1. 5. 2024 – 31. 5. 2024,
priebeh online hlasovania: 1. 6. 2024 – 31. 8. 2024,
vyhlásenie víťazov vecných cien: do 15. 9. 2024,
vyhlásenie výsledkov: september 2024.

Ak verejnosti nejaká kniha vo výbere (zoznam nižšie) chýba, môže ju dodatočne nominovať prostredníctvom NOMINAČNÉHO LISTU (PDF, 117,3 kB). Podmienkou je, aby bola vydaná v uvedenom roku a bola spätá s Nitrianskym samosprávnym krajom, samozrejmosťou je pridelenie čísla ISBN.

O naj knihe bude možné hlasovať prostredníctvom online hlasovania.

Zanechaním svojho mena, priezviska a e-mailového kontaktu sa hlasujúci v období určenom na online hlasovanie zároveň zapoja do súťaže o vecné ceny. Z hlasujúcich vyžrebujeme 3 výhercov vecných cien.

Podmienky súťaže:
Podmienky súťaže Nitrianskeho samosprávneho kraja 2023 (PDF, 148,1 kB)

Predkladatelia nominovaných kníh:
Knižnice, čitateľská verejnosť, autori, ilustrátori, vydavatelia, redaktori.

Nominované knihy:
Výberom z fondov Krajskej knižnice Karola Kmeťka v Nitre, Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch, Knižnice Józsefa Szinnyeiho v Komárne, Tekovskej knižnice v Leviciach a Tribečskej knižnice v Topoľčanoch sú zatiaľ nominované tieto knihy:

Kategória - beletria:

• Gyula Nyers: Az élményelemekre ráülni tilos! : Novellák
  • István Z. Németh: Éjszaka a szaunában
  • Sándor Gál: Az időtlenség dialektikája

Kategória - literatúra pre deti a mládež:

• Beáta Thiam: E(a)ko na to?
  • K. Ploig: Irgur. Tajomstvo veže
  • Drahomíra Pechočiaková: Srdce hory
  • Simona Kutišová: Fantóm internetu
  • Pál Száraz: Nyuszi és barátai
  • David Dolinsky: Erdőjáró Rúfusz
  • Lukáš Cabala: Jeseň v lese
  • Balla Margit, Gabi Baracsi: A kalóz és a kapitány
  • Fellinger Károly, Lukács Hajnalka: Kilátok a fejemből

Kategória - odborná literatúra:

• Špecializovaná nemocnica sv. Svorada Zobor, n. o. (zostavovateľ Daniel Magula): Almanach 75
  • Marián Liščák, Viliam Judák: Bystrická dolina v dobe Karola Brančíka
  • Viliam Judák, Róbert Letz, Peter Žeňuch: Cyrilo-metodská tradícia ako základný prvok náboženskej a národnej identity Slovákov
  • Kristián Václav, Daniel Molnár: Futbal v okrese Galanta
  • Ján Trungel: Historický zošit. Vráble 2
  • Viliam Judák (ilustroval Ondrej Zimka): Na ceste k Jezuliatku: vreckový sprievodca Adventom a Vianocami
  • Ján Lilko: Povrchové úpravy v priemyselných podnikoch
  • Zuzana Kopecká (editorka), Hedviga M. Gutierrez (ilustrácie): Storočná cesta Krajskej knižnice Karola Kmeťka v Nitre
  • Róbert Letz, Viliam Judák a kol.: Svoradov : dejiny katolíckeho internátu v 20. storočí
  • Zuzana Mičúchová (zostavovateľka): Výberová článková bibliografia : k 100. výročiu založenia Krajskej knižnice Karoal Kmeťka v Nitre
  • Martin Kmeť, Martin Sipták, Renáta Kolenčíková: Čarovné Topoľčany a okolie
  • Bacsó, Péter-Gulyás, Ágnes-Kerekes, Andrea-Németh, Anita-Takács, Krisztina-Ugrik, Angelika. A párkányi régió kincsei – helyi értékek nyomában a három folyó vidékén
  • Mihály Bara: A Tardoskeddi Sport Club 100 éve – 100 rokov Športového Klubu Tvrdošovce
  • Nikoletta Szalma: Szalma, Nikoletta. Erre varrjál gombot! : ötletgombolyag Vidu műhelyéből : január/június. II. diel.
  • Nikoletta Szalma: Namotaj sa! : klbko nápadov z dielne Vidu
  • Alexander Sándor Strba: Novozámocké pamätihodnosti : sochy a pamätné tabule vo verejnom priestore
  • Julianna Kremmer: Ebed
  • Helena Markusková: Rokkó Juhász - Kozmonomád=Cosmonomad